Turniej szachowy przyjaźni polsko-węgierskiej - informacje

Turniej szachowy przyjaźni polsko-węgierskiej

Turniej szachowy przyjaźni polsko-węgierskiej jest towarzyskim turniejem szachowym pomiędzy reprezentacjami Polski i Węgier.

Turniej szachowy przyjaźni polsko-węgierskiej to zawody organizowane w Katowicach na część uczczenia długotrwałej i pozytywnej relacji pomiędzy tymi narodami. Oba kraje mogą się pochwalić ogromnymi tradycjami w tej dyscyplinie sportu, a turniej daje możliwość wymieniania doświadczeń, co prowadzi do rozwoju poszczególnych zawodników. Sam pomysł narodził się w wyniku rozmów przeprowadzanych podczas spotkań przedstawicieli miast partnerskich Miszkolca oraz Katowic.

Na czym polega turniej szachowy przyjaźni polsko-węgierskiej? Najprościej rzecz ujmując jest to turniej, w którym biorą udział szachiści ze wspomnianych krajów, jak również z innych części Europu, na przykład z Ukrainy lub Białorusi. Zawody odbywają się w systemie szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund. Są rozgrywane w szybki tempie w kilku grupach i kategoriach wiekowych. Zawodnicy, którzy zajmą najwyższe miejsca mogą liczyć na wysokie nagrody pieniężne.

Od dłuższego czasu Polska oraz Węgry mogą się pochwalić bliską przyjaźnią. Stosunki pomiędzy tymi narodami sięgają czasów średniowiecza, a ich wyraźne ocieplenie nastąpiło powstania węgierskiego, który naczelnym wodzem był Józef Bem. Ponadto podczas wojny polsko-bolszewickiej na początku XX wieku Węgry były jedynym krajem zapewniającym militarną pomoc dla naszej armii. Nie można zapominać o reakcji Polaków na powstanie węgierskie w 1956 roku. Podczas tych wydarzeń Polski Czerwony Krzyż oraz zwyczajni obywatele zapewnili nieocenioną pomoc dla swoich ciemiężonych węgierskich braci.